عَنْ أَبِى هُرَيْرَةَ رَضِىَ اللّٰهُ عَنْهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: يَدُ اللّٰهِ مَلْآىَ لاَ يَغِيضُهَا نَفَقَةٌ، سَحَّاءُ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ.

Ebu Hüreyre (r.a.)’den rivayet edildiğine göre  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Allah’ın (kudret) eli doludur. Dağıtmak ona zor gelmez. Gece gündüz dağıtmaktadır.”

Görmüyor musunuz? Yer ve gök yaratılalı beri Allah dağıtmaya devam etmekte, ancak elindeki hiç eksilmemektedir. Allah’ın (c.c.) arşı su üstendedir. Terazi kudret elindedir. Bununla devamlı olarak tartar, alır ve verir. Arşın altındaki suyun adı bahri hayvandır. Allah Teâlâ her şeye hayatı ondan verir.

HİKÂYE

Allah Teâlâ Mûsâ Peygamber’e (a.s.) şöyle dedi:

“Ey Mûsâ! Çok olsun, az olsun her ne istersen iste. Bende cimrilik yoktur. Yarattığım her şeyi kullarım için yarattım. Yarattığım hardal tanesi kadar bir şeyi bile kullarımın ihtiyacı olduğunu bildiğim için yarattım. Benden bir şey isteyenin dilediğini kendisine veririm. Kulum benden bir şey dilese, versem de vermesem de buna şükretse, ben o kulumu âhirette şükrediciler cennetine koyarım. Bir kulum benden bir şey dilemese ve ben ona bir nimet versem, o da bana şükretmese, kıyamet gününde ona büyük azab veririm.”

Darîr Mustafa Efendi, 100 Hadis 100 Hikâye (Haz. Doç. Dr. Selahattin Yıldırım-Dr. Necdet Yılmaz), İstanbul: Dârülhadis, 2007, s. 112-113.

 

  Sahihtir. Buhârî, Tevhid 19, 22, Tefsîru Sûreti Hûd 2; Müslim, Zekât 36, 37. Tirmizî, Tefsir, Sure 5/3; İbn Mâce, Mukaddime 13; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 242, 313, 500.