İMAM-I GAZALİ HAZRETLERİNDEN 7 MADDE DE DİLİN AFETLERİ

عَنْ عَبْدِ اللّٰهِ بْنِ عُمَرَ رَضَىَ اللّٰهُ عَنْهُمَا؛ أَنَّ رَسُولَ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: لَا تُكْثِرُوا الْكَلَامَ بِغَيْرِ ذِكْرِ اللّٰهِ فَإِنَّ كَثْرَةَ الْكَلَامِ بِغَيْرِ ذِكْرِ اللّٰهِ قَسْوَةٌ لِلْقَلْبِ، وَإِنَّ أَبْعَدَ النَّاسِ مِنَ اللّٰهِ الْقَلْبُ الْقَاسِى.

Abdullah b. Ömer’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Allah’ı zikretme dışında çok konuşmayınız. Çünkü Allah’ı zikretme dışında çok konuşmak kalbi katılaştırır. Muhakkak ki insanların Allah’tan en uzak olanı, kalbi katı olanlardır.”

HİKÂYE

Meşâyihden birisi şöyle demiştir:
“Marifet nûru gönül içindedir. Marifet aydınlığı da gönül gözündedir. Allah’ı zikredenin gönlü yumuşar. Marifet nûru artar. Gönül gözü aydınlanır. Konuşması dünyalık üzerine olan kimsenin gönlü kararır.”

NASİHAT

Şimdi Azizler! Gönül bir ağaç gibidir. Allah Teâlâ’nın zikri su gibidir. Sulanan ağaç yapraklanır, yemiş verir. Sulanmayan ağaç kurur, ölür. Bu ağaç kesilip yakılır. Gönüller de Allah’ın (c.c.) zikriyle sulanmazsa, kurur. Böyle bir gönlü ateşte yakmak gerekir. Bu gönül sahibi de dünyadan göçünce hemen cehenneme girmeye müstahak olur. Hak Teâlâ Ümmet i Muhammed’i o azabdan muhafaza eylesin. İnşâallah.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Darîr Mustafa Efendi, 100 Hadis 100 Hikâye (Haz. Doç. Dr. Selahattin Yıldırım-Dr. Necdet Yılmaz), İstanbul: Dârülhadis, 2007, s. 90-91.