عَنْ عَبْدِ اللّٰهِ بْنِ عُمَرَ رَضِىَ اللّٰهُ عَنْهُمَا قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: الْمُسْلِمُ أَخُ الْمُسْلِمِ، لاَيَظْلِمُهُ وَلاَ يُسْلِمُهُ.  مَنْ كَانَ فِى حَاجَةِ أَخِيهِ، كَانَ اللّٰهُ فِى حَاجَتِهِ. وَمَنْ فَرَّجَ عَنْ مُسْلِمٍ كُرْبَةً، فَرَّجَ اللّٰهُ عَنْهُ بِهَا كُرْبَةً مِنْ كُرَبِ يَوْمِ الْقِيَامَةِ. وَمَنْ

سَتَرَ مُسْلِمًا، سَتَرَهُ اللّٰهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ.

Abdullah İbn Ömer (r. anhuma)den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez ve onu zalime teslim etmez. Kim kardeşinin (bu dünyada) bir ihtiyacını giderirse Allah da onun ihtiyacını giderir. Kim bir müslümanın sıkıntısını giderirse Allah da onun kıyamet günü sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir. Kim bir müslümanın ayıbını örterse Allah da onun kıyamet gününde ayıbını örter.

HİKÂYE

Salihlerden biri anlatır: Benim bir komşum vardı. Bu adamın borcu var ama ödeyecek hiçbir şeyi yoktu. Onun borcunu ödedim. Bana:

“Sen benim sıkıntımı giderdin. Allah da senin sıkıntını gidersin.” diye duâ etti.

Rüyamda kıyametin koptuğunu gördüm. Beni sıkı sıkı hesaba çekiyorlar, ben de sıkıntıya düşüyorum. O kişi ansızın çıkageldi:

“İlâhî! Bu kişi dünyada benim sıkıntımı giderdi. Sen de bunun sıkıntısını gider.” dedi. Allah Teâlâ hazretleri:

“Dünyada sen bunu esirgedin. Ben de seni affedip bağışladım.” dedi.

Darîr Mustafa Efendi, 100 Hadis 100 Hikâye (Haz. Doç. Dr. Selahattin Yıldırım-Dr. Necdet Yılmaz), İstanbul: Dârülhadis, 2007, s. 107-108.