Namaz ile ilgili Deremizi Bulandıran 34 Hata - Suffagâh

عَنْ أَبِى ذَرٍّ رَضِىَ اللّٰهُ عَنْهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: لَا يَزَالُ اللّٰهُ عَزَّ وَجَلَّ مُقْبِلًا عَلَى الْعَبْدِ وَهُوَ فِى صَلاَتِهِ مَا لَمْ يَلْتَفِتْ، فَإِذَا إِلْتَفَتَ إِنْصَرَفَ عَنْهُ.

Ebu Zerr (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Kul namazında iken (yüzüyle) sağa-sola dönmediği müddetçe Allah Teâlâ da ona yönelmeye devam eder, eğer (yüzüyle) sağa-sola dönecek olursa Allah da ona yönelmekten vazgeçer.”

HİKÂYE

Evliyâullahdan Hâtemi Esam’a:

“Namazı nasıl kılarsın?” diye sordular. Şöyle cevap verdi:

“Namaza başlamadan önce tam bir abdest alırım. Namaz kılacağım yere gelerek biraz otururum ki gönlüm dirilsin ve endişelerim gitsin. Sonra edeble, sanki Kâ’be’yi iki kaşımın üstündeymiş, sırat köprüsü iki ayağımın altındaymış, cennet sağ yanımda cehennem de sol yanımdaymış, ölüm meleği arkamdaymış gibi dururum. Bu kıldığım namazın son namaz olduğunu varsayarım. Ümidle korku arasında bulunurum. Yalvararak tekbir getirir namaza başlarım. Namazı Hz. Peygamber’in sallallâhu aleyhi ve sellem öğrettiği gibi kılarım. Zahirine riâyet ederek ve edeb içinde namazı tamamlarım. Sonra bu namazın kabul olunup olunmadığını bilmem.”

————————————————————————————————————————————————————————————————–

Darîr Mustafa Efendi, 100 Hadis 100 Hikâye (Haz. Doç. Dr. Selahattin Yıldırım-Dr. Necdet Yılmaz), İstanbul: Dârülhadis, 2007, s. 10-109.